Senso Grit

Senso Grit jest to wypełnienie z granulatu szklanego stworzone na potrzeby ludzi dotkniętych popularnymi w dzisiejszych czasach dolegliwościami związanymi ze stresem, napięciem, zmęczeniem oraz wadami postawy. Wypełnienie to jest zupełnie bezpieczne dla każdego użytkownika. Korzystać mogą wszyscy niezależnie od wieku, wagi czy wzrostu, pamiętając o właściwym doborze produktu do własnych potrzeb.

Obciążeniowy granulat szklany to wypełnienie do różnego rodzaju produktów terapeutycznych i sensorycznych, takich jak:

  • Kołdry
  • Koce
  • Opaski
  • Kołnierze
  • Kamizelki
  • Maskotki
  • Instrumenty muzyczne

Co to jest kołderka obciążeniowa?

Kołderki obciążeniowe działają na bardzo wielu płaszczyznach. Przyczyniają się do naszego lepszego samopoczucia, ale również zwalczają w znacznym stopniu negatywne skutki wielu chorób czy zaburzeń. Działanie naszego produktu (wypełnienia) ma pozytywny wpływ w leczeniu np.:

Jedyną różnicą, ale bardzo istotną jest jej wypełnienie. Wnętrze kołderki obciążeniowej zawiera specjalny granulat szklany Senso Grit, przez co produkt jest odpowiednio cięższy od zwykłej kołdry. Powstały przez wypełnienie ciężar powoduje subtelny nacisk na ciało. Stymulowane są wyspecjalizowane receptory znajdujące się w mięśniach i ścięgnach. Zadaniem ich jest przesyłanie właściwych informacji o położeniu naszego ciała w przestrzeni i innych jego części względem siebie.

Jest to bardzo istotna właściwość, niezbędna człowiekowi w prawidłowym, codziennym funkcjonowaniu. Nacisk wywołany przez ciężar kołderki obciążeniowej działa również pozytywnie na nasze doznania i emocje, wywołuje w naszym ciele niemal identyczne wrażenia, jak w czasie przytulania. Efektem jest uspokojenie organizmu oraz otrzymanie poczucia wsparcia, bycia kochanym i bezpiecznym. W rezultacie jesteśmy odprężeni, zrelaksowani i łatwo zasypiamy.

Właściwości kołder obciążeniowych

Kołderki obciążeniowe działają na bardzo wielu płaszczyznach. Przyczyniają się do naszego lepszego samopoczucia, ale również zwalczają w znacznym stopniu negatywne skutki wielu chorób czy zaburzeń. Działanie naszego produktu (wypełnienia) ma pozytywny wpływ w leczeniu np.:

  • Bezsenności
  • Zespołu niespokojnych nóg
  • ADHD i ADD
  • Skutków permanentnego stresu
  • Lęków
  • Autyzmu
  • Zespołu Aspergera
  • Wewnętrznych oraz fizycznych napięć
  • Zaburzeń integracji sensorycznej
  • Demencji
  • Symptomów choroby Alzheimera
  • Symptomów choroby Parkinsona

Badania dotyczące właściwości produktów sensorycznych wskazują, że przyczyniają się one do znacznego zmniejszenia poziomu lęku oraz stresu, ponieważ pobudzają wydzielanie serotoniny (hormonu szczęścia) oraz melatoniny (hormonu snu). Jednocześnie redukuje się poziom kortyzolu (hormon stresu). Zyskujemy przyjemne poczucie bezpieczeństwa i odprężenia.

Kołdry obciążeniowe są świetnym uzupełnieniem systematycznej terapii. Ich stosowanie samo w sobie jest formą terapii sensorycznej, więc jeśli Twoje dziecko ma zaburzenia psychofizyczne, to kołderka będzie dodatkową pomocą w leczeniu. Osobom dorosłym spanie pod kołdrą sensoryczną może natomiast pomóc również w przypadku niezdiagnozowanych w okresie dzieciństwa problemów z integracją, nadpobudliwością, rozdrażnieniem oraz nieumiejętnością organizacji, która często wynika z powodu kłopotów z koncentracją.

Jak wybrać odpowiedni produkt?

Ze względu na swoje właściwości dociążeniowe, kołderki sensoryczne powinny być dobrane do dziecka lub osoby dorosłej w odpowiedni sposób. W przeciwnym razie nie będą miały żadnego wpływu na receptory, a nawet mogą zaszkodzić, powodując zbyt duży nacisk. Kołdry sensoryczne powstają z myślą o osobach poszukujących produktu bezpiecznego, funkcjonalnego i komfortowego. Najważniejszymi parametrami, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze kołderki obciążeniowej, są:

  • Waga – najczęściej proponowaną wagą jest od 10 do 15% masy ciała.
  • Rozmiar – powinien odpowiadać także wzrostowi. Jej optymalna długość to ok. 20 cm więcej od wzrostu, żeby można było swobodnie zakryć nogi podczas snu. Dla przykładu: kołderka o długości 1,5 metra będzie odpowiednia dla dziecka mierzącego ok. 120 – 130 cm.
    Pamiętajmy, o odpowiednim wyborze rozmiaru, gdyż za duża lub za mała spowoduje rozłożenie się jej ciężaru po bokach lub wzdłuż.
  • Tkanina – powinna być naturalna w 100%, najlepiej bawełna lub flanela bawełniana. Poszewka również powinna być dobrana jak najlepiej, jednak panuje tu większa dowolność.
  • Wypełnienie – to najważniejszy aspekt, ponieważ bezpośrednio działa na receptory organizmu. Kołderki są pikowane, a między przeszyciami umieszcza się wypełnienie w postaci granulatu szklanego, kieszenie te wypełnia on równomiernie, o wiele bardziej stabilnie, niż mikro–kulki szklane, które ze względu na swoją kulistą budowę mogą przemieszczać się wewnątrz kieszeni.

Budowa i użytkowanie

Ze względu na swoje właściwości dociążeniowe, kołderki sensoryczne powinny być dobrane do dziecka lub osoby dorosłej w odpowiedni sposób. W przeciwnym razie nie będą miały żadnego wpływu na receptory, a nawet mogą zaszkodzić, powodując zbyt duży nacisk. Kołdry sensoryczne powstają z myślą o osobach poszukujących produktu bezpiecznego, funkcjonalnego i komfortowego. Najważniejszymi parametrami, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze kołderki obciążeniowej, są:

  • Materiał
    Kołdra obciążeniowa powinna być wykonana z najwyższej jakości materiału i antyalergicznego szklanego wkładu obciążeniowego. Kołdry często są specjalnie wzmacniane wewnątrz dodatkowymi warstwami bawełny, aby wypełnienie pozostało wewnątrz produktu. Materiał użyty do uszycia kołdry obciążeniowej powinien być przewiewny dla zachowania odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Najczęściej do uszycia kołderek lub koców stosujemy następujące materiały: bawełna, welur, flanela, atłas czy jedwab. Zalecamy stosowanie atestowanych i certyfikowanych produktów.
  • Wypełnienie
    Kołdra sensoryczna wypełniona granulatem Senso Grit, coraz częściej zalecana jest przez specjalistów terapii sensorycznej przede wszystkim dzieciom, ale nie tylko – mogą z niej również korzystać dorośli. Ułatwia zasypianie, pozwala organizmowi w pełni się zrelaksować, zmniejszyć niepokój i poprawić koncentrację.
    Wypełnienie granulatem szklanym Senso Grit pomaga w utrzymaniu odpowiedniej przepuszczalności powietrza. Bardzo ważne jest również, aby wielkość ziarna granulatu była odpowiednia. Granulat szklany Senso Grit to wypełnienie ekologiczne, bezpieczne i atestowane.
  • Pranie
    Kołdry obciążeniowe mogą być prane w wodzie, natomiast zaleca się stosowanie dodatkowych poszewek, które z łatwością można w dowolnym momencie zmienić i uprać.
    Kołdry można prać w pralce w niskiej temperaturze oraz wirować na niskich obrotach z użyciem delikatnych detergentów, jednak zalecane jest pranie ręczne, gdyż ze względu na swoją wagę może spowodować uszkodzenie pralki.
  • Suszenie
    Suszyć należy w pozycji poziomej, w stanie rozłożonym. Nie należy suszyć mechanicznie.
  • Czas użytkowania
    Kołdry sensoryczne powinny być dobrane do wzrostu i wagi użytkownika. Istnienie jednak możliwość zakupu kołdry z dodatkową, dopinaną częścią, która posłuży nam dłużej np. dla innej osoby lub rosnącemu dziecku. Nie używana część na początku drogi z kołderką może służyć do ćwiczeń z terapeutą, jako inny przyrząd obciążeniowy.

Pytania i odpowiedzi

Czy kołdra obciążeniowa poprawia komfort życia

Kołdry Obciążeniowe wykorzystywane są jako przykrycie w trakcie wieczornego snu, krótkich drzemek w ciągu dnia, ale również jako doskonałe uzupełnienie ćwiczeń, kontynuowanych poza gabinetem terapeutycznym. Stosując się do zaleceń specjalisty, możemy sprawić, że osiągniemy dużo lepsze wyniki w leczeniu. Kołdra terapeutyczna działa na ciało uspokajająco i wyciszająco, wpływając na zwiększenie koncentracji i skupienie.

Czy kołdra obciążeniowa zastąpi zwykłą kołdrę

Zwykła kołdra ma inną funkcję. Jeżeli chodzi, o utrzymanie ciepła podczas snu niezbędne jest, korzystanie z dodatkowego źródła ciepła, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Czy pod kołdrą obciążeniową jest ciepło

Kołdra obciążeniowa nie ma funkcji grzewczej, gdyż tkaniny bawełniane zapewniają swobodną cyrkulację powietrza pomiędzy ciałem a produktem obciążeniowym.

Czy kołdra obciążeniowa będzie odpowiednia również dla alergików

W większości kołder oferowanych na rynku materiały i wypełnienia użyte do produkcji są certyfikowane i antyalergiczne – należy to zweryfikować u sprzedawcy. Kołdry zawierające nasz granulat szklany Senso Grit posiadają atest na wypełnienie PZH B-BK-60211-0052/21.

Jak kołdra obciążeniowa wpływa na spokojny sen

Codzienny pośpiech i stres sprawiają, że coraz więcej osób ma problem z efektywnym wypoczynkiem. Może wydawać się, że wypoczywanie to najprostsza z czynności, którą na co dzień podejmujemy. Niestety stres i napięcie może skutecznie utrudnić relaks. W efekcie pogarsza się jakość snu lub pojawia się bezsenność. Produkty sensoryczne wspierają wielu ludzi w walce z bezsennością i pozytywnie wpływają na jakość wypoczynku.

Kiedy jeszcze kołdra dociążająca będzie właściwym wyborem

Kołdry obciążeniowe poleca się m.in. osobom, które cierpią na zespół niespokojnych nóg, ADHD oraz nerwice. W praktyce wymienić można znacznie więcej zastosowań takiego produktu. W końcu wiele osób z różnymi dolegliwościami i chorobami doceni możliwość głębokiego relaksu oraz odczuwalne obniżenie poziomu stresu.

Inne produkty sensoryczne

Granulat szklany Senso Grit występuje również, jako wypełnienie w wielu innych produktach terapeutycznych. Do najbardziej popularnych produktów sensorycznych, zaliczamy:

  • Opaski obciążeniowe
  • Kołnierze obciążeniowe

Opaska obciążeniowa wypełniona granulatem szklanym Senso Grit jest produktem uniwersalnym, z którego mogą korzystać zarówno kobiety, mężczyźni, jak i dzieci. Użytkownicy sięgają po nią z powodu uporczywych bólów głowy, migren i problemów z zaśnięciem. Opaska wykonana jest z wysokiej jakości materiałów tak jak polar i welwet, dzięki czemu jest przyjemna w dotyku i estetyczna. Wypełnienie, tak jak w przypadku kołderek obciążeniowych jest hipoalergiczne i bezpieczne. Opaskę można wykorzystywać, zarówno nosząc na oczach, jak i założoną na czole, dając odpowiedni ucisk powodujący wyciszenie i uspokojenie. Zaletami korzystania z opaski obciążeniowej jest przede wszystkim efekt odprężenia, zrelaksowania, wyciszenia organizmu, a także pomoc w łatwiejszym i szybszym zasypianiu. Polecana jest też osobom, które pracują w codziennym hałasie oraz żyją w centrach miast. Produkty tego typu polecane są również osobom pracującym przed monitorami komputerów, którym pomagają odprężyć wzrok. Działanie jej polega na ucisku kości, mięśni oraz nerwów głowy i twarzy, dzięki czemu ułatwia przewodzenie kostne na poziomie słuchowym oraz działa pozytywnie na cały układ nerwowy.

Kołnierz obciążeniowy działa podobnie, jak kołdry lub kamizelki obciążeniowe, jednakże ze względu na swoje małe i poręczne rozmiary jest on częściej wykorzystywany. Kołnierz sensoryczny można założyć praktycznie do każdego stroju i schować w torbie. Dla dzieci tworzone są w formie zabawek lub maskotek np.: jako wąż lub żyrafa, dzięki temu dzieci chętnie korzystają z tych produktów. Kołnierz można stosować na kark, ale także na uda czy kostki rozluźniając mięśnie i nerwy nóg. Utrzymuje właściwą i wyprostowaną pozycję ciała, a przy tym zapewnia przyjemny relaks. Może również niwelować przykurcze mięśniowe w obrębie głowy i szyi.